Ana içeriğe atla

KİTAP ANALİZİ: İNSAN OLMAK


İNSAN OLMAK


Kitabı Tanıtan Yazar: Betül Sertkaya

Kitabın Adı: İnsan Olmak

Yazar: Engin Geçtan

Yayınevi: Metis Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 180

Fiyat: 14.80 TL“Dünya’da iki tür insan vardır: yaşayanlar ve yaşayanları seyredip eleştirenler. Seyretmek ölümü, katılmak ise yaşamı simgeler.”


Kitabın yazarı Geçtan, 1932 İzmir doğumlu bir psikoterapist, psikiyatrist ve yazardır. 1956'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra uzmanlık eğitimi için ABD'ye gidip New York ve Columbia Üniversitelerinde öğrenim gördü. Ankara ve İstanbul’daki dört önemli üniversitede öğretim üyeliği yaptı: ODTÜ, Ankara, Boğaziçi ve Marmara Üniversitesi.Genellikle alanından olsa gerek psikoloji konusu üzerine kitaplar yayımlamıştır. Varoluş ve Psikiyatri, Hayat, Kırmızı Kitap ve Dersaadet’te Dans önemli kitaplarıdır.

engin geçtan1982 yılları başında, Ankara’da yaşadığı zamanlarda İstanbul’dan gelen bir misafirinin “Lütfen bizler için de yazın.” demesi Geçtan’ın üzerinde o an fark edememiş olduğu bir iz bırakmıştır. Daha sonra tatil esnasındayken bir anda İstanbul’dan gelen bu misafiri gelmiştir aklına ve böylelikle İnsan Olmak başlığıyla kitabını bir çırpıda yazmıştır.Kitap Önsöz ve Epilog bölümleriyle toplam 14 bölümdür. Birey ve Toplum, Kaygı, Yalnızlık, Sorumluluktan Kaçış, Yaşam ve Ölüm gibi önemli bölümlerden oluşan kitap her bölümünde belirli bir amacı taşıyor. Bölüm sonlarında bölümün yazılış amacı, çıkarabileceğimiz dersler ve daha sonraki bölümde nelerle karşılaşacağımızı ufak ufak belli ediyor.


insan olmak
Kitabı okurken yer yer kendimizi ya sınıfta ya da Geçtan’ın danışanı olarak koltuğunda uzanmış bir vaziyette hissediyoruz. Öyle bir devam ediyor ki kitap sanki hayatımızdaki tüm olaylar, insanlar hepsi birer film şeridi gibi geçiyor gözümüzün önünden.Birey ve Toplum ilişkisinden başlayarak insanın geçirdiği ve geçireceği evreleri tek tek ince ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor Geçtan. İhtiyaçlarımız doğrultusunda çevremizle sürekli etkileşim halindeyiz bir yönden yaşamak bunu gerektiriyor. Şu zamana kadar edindiğimiz arkadaşlıklar, bulunduğumuz gruplar veya ortamlar aslında birçoğu bizi yansıtıyor. Kendimiz ile yaşadığımız güven, mutluluk, veya değer duyguları bizi ve çevremizdeki insanları açığa çıkarıyor.“İyi insan çevresine olduğu kadar kendisini de iyi olan kişidir.”Ana ve Babamızın bizi yetiştirirken aslında farkında olmadığı bilinçaltı ürünleri gibi büyüyoruz. Kaygılı bir anne ya da kendi isteklerini yerine getiremediği için çocuğunu daha boşlayan bir baba veya aslında yalnız kalmaktan korktuğu için sürekli çocuğunu yanından ayırmayan bir ebeveyn.. Bunlar sizlere tanıdık geliyor mu? Böylesi ebeveynler tarafından büyütülen çocuklar acaba ilerde nasıl bir kişiliğe bürünüyorlar?Bir insanın çocukluk dönemindeki olumsuz yaşantılarının yetişkin dönemine yansımaları arasında, insanlarla birlikteyken yaşanan genel bir korku, önyargılardan kaynaklanan sürekli bir kızgınlığın birikimi sonucu oluşan düşmanca eğilimler, bu eğilimlere eşlik eden suçluluk ve değersizlik duyguları ve günlük yaşamın olağan sorunlarına ilişkin yaşanan sonu gelmez kaygılar sayılabilir. Aslında tüm bu duygular neden-sonuç yönünden iç içe geçmiş olgulardır.İnsan ilişkilerinde çevremizde bazen sinirlerimizi bozan sürekli tedirgin veya sürekli mutlu ya da bazı olaylardan bir şeyler çıkarmaya çalışan veya istekleri doğrultusunda tatmin olamamış insanlarla birlikte yaşıyoruz, çalışıyoruz veya ilişki kuruyoruz. Kitabı okurken bulunduğunuz sosyal ortamlardaki arkadaşlarınız veya ailenizdeki bireyler sanki tek tek gözünüzün önüne geliyor davranışlarıyla. Bu insanlar neden böylesi tavırlar takındığını ve onlarla nasıl sağlıklı ilişkiler kurabileceğimizi öğreniyoruz bu kitapla.Freud’un anal dönemi, Melanie Klein’ın nesne ilişkiler kuramı ile Jung’u, Adler’i, Fromm’u gibi birçok kuramı veya kuramcıyı isim verilmeden sade anlatımıyla okuyoruz adeta. Kendini gerçekleştirmeye çalışan insanlara öğüt niteliğindeki bir kitap. Başucu kitabım diye nitelendirdiğim bu kitapta, eğer siz de okurken altını çizme alışkanlığına sahipseniz beni çok iyi anlayacaksınız ki her cümlesinin altı çizilmeye değer mükemmellikte. Sade ve akıcı diliyle sıkılmadan okuyacağınıza garanti verebilirim. Keyifli okumalar dilerim JKendini gerçekleştirme, kendini yaşamayı göze alabilecek yürekliliği gösterebilmeyi ve kısırdöngülerden özgürleşebilmeyi tanımlar.”


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…