Ana içeriğe atla

FARKLILIKLARIYLA SKAM..


          MERHABA ARKADAŞLAR :)

        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..

        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. SKAMSHAMELESS        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk diziyi bitirdim. Zaten ilk gün dizinin ilk 2 sezonunu izledim. Evet buradan da anlaşılacağı üzerine çok ama çok sürükleyici bir dizi.

         Şimdi size biraz dizinin içeriğinden bahsetmek istiyorum. Gençlik çağlarında olan bir grup liseliyi izliyoruz burada. Oslo'da Hartvig Nissens'da okuyan gençlerin, öğrencilerin ve arkadaşlarının günlük hayattaki skandalları ve sıkıntılarının hikayesi anlatılıyor. Gençlerin aşk ve cinsellik hayatları. Başta okulun en popüler bir erkek grubu var. Özellikle William istediği kızı çok kolay elde etmesiyle okulun en popüler erkek konumunda. En yakın arkadaşı Chris'i unutmamalıyız. Dizide okula giriş sahnelerinden tutun kavga sonrası yürüyüşlerindeki o ağır çekim modu en etkileyici sahnelerinden :)Vilde William'a aşık olur ama William'da Noora'ya hiç beklemediği bir anda tutulur. Burda biraz "ah işte bir Türk sahnesi daha" diyorsunuz ama çok uzun sürmüyor bu mesele hemen hallediliyor bizdekine oranla. Noora ile Vilde aynı otobüste sıkı bir arkadaşlıkları vardır ha bi de otobüs usulü var. Biraz da ordan bahsedeyim. Lisede mezun olmadan önce herkesin bulunması gereken bir otobüs var boşta kalan ezik konumuna düşüyor.(Bunu görünce çok şaşırmıştım farklı gelmişti bana :))SOLDAKİ WİLLİAM (THOMAS HAYES)
SAĞDAKİ CHRİS (HERMAN TOMMERAAS) ( Benim favorimdi :))NOORA(JOSEFINA FRIDA PETTERSON)


VILDE(ULRIKKE FALCH)


       Dizideki en güzel noktalarından biri de her sezon farklı bir insanın hayat hikayesini anlatması. Dizi de bazen Türkiye Türkçe kelimeleri falan geçince böyle içinizden as bayrakları as as diyesiniz geliyor.
       Size biraz dizide kapalı olan kızdan bahsetmek istiyorum. Dizideki adı Sana. Diziye başlamamdaki en büyük etken o olduğu için bahsedeceğim. Sana Norveç'te bir Müslümanı canlandırıyor her ne kadar dinimizin aslında gereklerini tam yansıtamamış olsa da bir çok yerde Müslümanlığın düşüncelerini anlatıp çok güzel bir şekilde savunması insanın bir noktada içini rahatlatıyor. Çünkü şu an yurtdışında Müslümanlar hakkında Işıdci gibi laflar duyunca ve Müslümanları terörist gibi gösteren bir çok diziye oranla Skam'da dinimizin aslında ne kadar saf ve merhametli bir din olduğunun gösterilmesi insanı mutlu ediyor.


SANA (IMAN MESKINI)

           Dizide mükemmel bir sürükleyicilik ve merak uyandıracak güzel konular işleniyor. Özellikle giyim tarzları beni aşırı derecede etkilemişti. Çantaları o kadar güzel ki hatta araştırmalara koyulup oradan bir kaç şey sipariş etmeyi bile düşünüyorum eğer yapabilirsem bir yayınımda bahsedeceğim alta linki eklerim :). Dostluk uğruna yapılan fedakarlıklar çok güzel bir öğreticilik niteliğinde. Diziyi kesinlikle izlemelisiniz. Eğer sizin de bu konu hakkında yorumlarınız varsa yazmanızı istiyorum. Bir dahaki yayınımda görüşmek üzere..
           Teşekkür Ederiim :)


          
            

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

the 100 2. SEZON İNCELEMESİ

MERHABA ARKADAŞLAAAR        Bir önceki yayınımda yeni başladığım bir dizinin ilk sezonunun incelemesini yapmıştım. 2 gün gibi bir sürede de 2. sezonu (16 Bölüm)  bitirmiş bulunmaktayım. Bazı şeyleri öğrenme uğruna insanları denek olarak kullanır mısınız? Kendi bir grup halkınızı kurtarmak için 500 tane masum veya vahşi insanın canına kıyar mısınız?   Bir savaşta olduğunuzu düşünelim kalbinizle mi aklınızla mı hareket edersiniz? Güvendiğimiz insanlar güvenimizi kırarlar mı? Düşmanla ittifak kurmak ne kadar sağlıklı?          Bu soruları ve cevapları sık sık duyacağımız bir 2. sezona hazır olmalısınız...         1. sezonda ne olursa olsun öldürmeyen bir Ark halkı bir anda 2. sezonda cinayetlerin ortasına düşüyor resmen. Hiç beklemediğimiz insanlardan beklenmedik hareketlere şahit oluyoruz. Acaba bu kısmı biraz Game of Thrones'a benzetebilir miyiz? Yaşı küçük olmasına rağmen önder koltuğuna oturan bir Clarke. Her dediği yapılan, saygı duyulan bir Clarke. Peki Clarke doğru olan şeyleri yapma…