Ana içeriğe atla

ÖLMEDEN ÖNCE İZLEMENİZ GEREKEN 5 KÜLT FİLM (1)


Değişen aralıklarla paylaşmayı düşündüğüm, ilk olarak 5 tane seçtiğim kült filmleri önermek istiyorum size..


AMERIKAN HISTORY X EDWARD NORTON

1- Amerikan History X (Geçmişin Gölgesinde)
Başrolünde benim en beğendiğim hatta bütün filmlerini tekrar tekrar izlediğim bir oyuncu, Edrward Norton var. Tabi ki onu Brad Pitt'le paylaştığı Fight Club filminden hatırlamalısınız. İzlemediyseniz eğer o filmi hemen kendinizi bir yerden atabilirsiniz. O derece mükemmellikte tüm vücudunuza etki edecek psikolojik bir film. Başka bir yayınımda bahsetmem dileğiyle.. :)
Nazileri konu alan filmde Derek (Edward Norton) Nazi dövmesi taşıyan ve zencilere karşı olan Nazilik grubunun başkanı konumundadır. Babasının zamanında ölümü üzerine fikirleri sabitleşen Derek'in hapse girdikten sonra düşünceleri soru işaretleriyle dolmuş, daha sonra fikirlerini değiştirmiştir. Aile içinde yaşanan çatışmalar, ilişkisi, arkadaşlık ilişkileri derken su gibi geçecek mükemmellikte bir kült film.A CLOCKWORK ORANGE

2- a Clockwork Orange (Otomatik Portokol)
Stanley Kubrick amcamızın yönettiği bu filmi bir başka yayınımda analizleri ile anlatacağımı şu köşeye not ederek devam edeyim.
A Clockwork Orange , “şiddet, suç ve ceza” kavramlarını, bir suçlunun devlet eliyle ıslah edilme biçimi ve bunun neticeleri üzerinden distopik bir gelecek atmosferi çizerek hicveden bir film. Bahsettiği dönem ve tartıştığı meseleler göz önüne alındığında film için, modern toplumun ironisidir denilebilir.
Filmi izlerken artık kendinizi mi vurursunuz, etrafa mı bilemiyorum. Ders verici niteliği oldukça yüksek olan bu filmde; her oynatılan, söylenilen şeyin bir anlamı var. İsimlerinden tutun ışıklarına kadar. Ne anlatabilirim bu film için diyemiyorum çünkü anlatabileceğim o kadar güzel bir olay kurgusu var ki spoiler vermekten kurtulamam diye düşünüyorum.
Filmin başından beri anlatıcısı başrolde bulunan Alex'tir. İzleyiciler tüm duygu, düşünce ve durumu Alex'in gözünden izler ve öyle karar verir. Filmi uzun zaman önce izlediğim halde unutamadığım, kafamın bir tarafına kazılmış bir sahnesi var. Alex bir olay sonrası eve geldiğinde "Bugünüm mükemmel geçti o halde bugünü güzel bir müzikle kapatmalıyım" .. Ha ne var bu sözde derseniz filmi izleyince beni daha iyi anlayacaksınız derim. Bethoween'ın 9. senfonisi bunu unutmayın...REQUIM FOR A DREAM

3- Requim For a Dream (Bir Rüya için Ağıt)
Filmi bitirdiğinizde inanın kendinizi berbat bir halde hissedeceksiniz öyle ki film üzerinizde dehşet bir etki bırakacak. Dul, yaşlı ve aynı zamanda televizyona programına bağımlı bir kadın. Oğlu ise uyuşturucu batağında boğulmasına az kalmış bir bağımlı. Ne oluyor yani filmde hep bağımlılar mı var diyeceksiniz. Bu soruya cevap olarak evet diyebilirim. Derinliğine kadar hissedeceğiniz mükemmel bir psikolojik film. Kesinlikle önerimdir, izlemelisiniz.DÖVÜŞ KLÜBÜ

4- Fight Club (Dövüş Klübü)
Bu filme nasıl başlasam bilemiyorum. Yani anlatıp anlatmama konusunda bile kararsızım. Hayatımın baş yapıtı olan bu film kadar beni etkileyen bir film daha olmamıştı. Her zaman bloğuma analizini yazmak istediğim ama bir türlü kıyamadığım bu filmi ilk burada önerebileceğim aklıma gelmezdi.
Başrolünde Edward Norton ve Brad Pitt var. Konusu çoklu kişilik bozukluğu yani bu filmi izlemeniz için daha başka ne anlatabilirim ki. Bunlar bile yetebilir inanın ki..
Uyku sorunları yaşayan Jack her türlü grupla psikolojik danışma veya terapisi her ne derseniz katılır. Bu sosyal grup ortamlarında tanıştığı, analizini yaptığı insanlar var ve tabi ki işler sarpa sarmaya başlayınca Tyler ile tanışır ve birlikte Dövüş Klubünü kurarlar. Dövüş Klubünün belirli kuralları vardır. Herkes uymak zorundadır. Analizi yaptığımda linkini şu alta bir yere koyacağım. İzlemeniz dileğiyle..YEŞİL YOL
5- Green Mile (Yeşil Yol)
Forrest Gump, Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve 2017 yılında çıkan biyografik film Sully gibi bir çok imdb puanı yüksek olan filmlerin başrol oyuncusu Tom Hanks'i izliyoruz. Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb'un (Tom Hanks) görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.


Seri halinde paylaştığım bu kült filmleri benim beğendiğim kadar sizin de beğenmenizi umuyorum. Sizin de bunların arasından izlediğiniz, beğendiniz var mı?

 Yorumlarınızı bekliyorum :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…