Ana içeriğe atla

MUTLULUK Mu? Öyle Bir Şey Var Mı?


'Uğursuz Meryem'

Şu zamana kadar kaç kişi gelenekleri doğrultusunda ölüme gitti?
Kaç kişi şu töre denen ama bir noktada cahilliklerini oynayan bunca insanı izledi?

Mutluluk, Livaneli'nin 2002 yılında yayımladığı 376 sayfalık romanıdır.

ZÜLFÜ LİVANELİ MUTLULUK

Türkiye'de ve dünyada büyük yankı uyandıran ve pek çok ödül alan bu roman bir çok yazar, eleştirmen ve kitap yayınlarından yorum almıştır. New York Times, Yaşar Kemal...

Küçük bir kız çocuğu Meryem. Annesi onu doğururken ölünce herkes tarafında uğursuz olarak adlandırılan Meryem.
Van'da yaşayan Meryem, bir sabah köyün dışında tecavüze uğramış vaziyette bulunur. Peki sizce kim tarafından?

Diğer yanda Meryem'in amcaoğlu Cemal. Bir komando. Dağlarda vatan uğruna PKK ile savaşan bir komando. Babası, aynı zamanda Meryem'in de amcası; kasabanın veya köyün her ne olarak adlandırırsanız, Müslüman adı altında her türlü sapkınlığı yapan sözüm ona bir şeyh.. 

Diğer yanda Batılılaşma uğruna kendi milli kültürünü, değerlerini ve inançlarını hiçe sayan Profesör İrfan Kurudal. O kadar kitap okumuş, farklı kültürler tanımış, sosyal, zengin ama hasta ruhlu, sıkıntılı bir İrfan Kurudal.. Sen git yurtdışında burslu oku, zengin Aysel'e aşık ol, düğününe annenle babanı çağırmayacak kadar da saygısız ol. Olacak iş mi?

'İnsan insanın zehrini alır.'

Romanı okurken Livaneli'nin bazı görüşlerini apaçık olmasa da alttan vurgulayarak anlatması rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor bazen. İslam'ın bu denli kötü gösterilmesi ya da aile kavramının bu derece boş verilmesi.. 

İslam adı altında yapılan tüm olumsuzlukları zaten bu dönemde de ülkeler arasındaki savaşlardan bile şahit olabiliyoruz. Birçok yurtdışında yaşayan insanın Müslümanları terörist olarak ya da bağnaz, yobaz insanlar olarak atfetmeleri hiç de şaşıracak bir şey olmaması gerek bu roman göre. Genellemeler hiç bir din, dil, kültür en önemlisi insan için yapılmamalı.

Meryem'i öldürmekle babası tarafından görevlendirilen Meryem ve Cemal'in hikayesine İstabul'da Profesör olarak yaşayan İrfan Kurudal'ın da katılmasıyla hikayemiz alevlenir. Dram türünde olan romanın filmi de Abdullah Oğuz tarafından sinemaya aktarılmış. Sakın bu cümleden sonra romanı okuyacağıma filmi izlerim diye bir düşünceye kapılmayın. Uyarlama olsa da filmin kurgusu daha farklı ve karakter yansıtması oldukça zayıf. Hatta neredeyse okuduğunuz romanın yüzde 20'sinin yansıtıldığını söylesem yeridir.

Peki siz bana katılıyor musunuz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

the 100 2. SEZON İNCELEMESİ

MERHABA ARKADAŞLAAAR        Bir önceki yayınımda yeni başladığım bir dizinin ilk sezonunun incelemesini yapmıştım. 2 gün gibi bir sürede de 2. sezonu (16 Bölüm)  bitirmiş bulunmaktayım. Bazı şeyleri öğrenme uğruna insanları denek olarak kullanır mısınız? Kendi bir grup halkınızı kurtarmak için 500 tane masum veya vahşi insanın canına kıyar mısınız?   Bir savaşta olduğunuzu düşünelim kalbinizle mi aklınızla mı hareket edersiniz? Güvendiğimiz insanlar güvenimizi kırarlar mı? Düşmanla ittifak kurmak ne kadar sağlıklı?          Bu soruları ve cevapları sık sık duyacağımız bir 2. sezona hazır olmalısınız...         1. sezonda ne olursa olsun öldürmeyen bir Ark halkı bir anda 2. sezonda cinayetlerin ortasına düşüyor resmen. Hiç beklemediğimiz insanlardan beklenmedik hareketlere şahit oluyoruz. Acaba bu kısmı biraz Game of Thrones'a benzetebilir miyiz? Yaşı küçük olmasına rağmen önder koltuğuna oturan bir Clarke. Her dediği yapılan, saygı duyulan bir Clarke. Peki Clarke doğru olan şeyleri yapma…