Ana içeriğe atla

MUTLULUK Mu? Öyle Bir Şey Var Mı?


'Uğursuz Meryem'

Şu zamana kadar kaç kişi gelenekleri doğrultusunda ölüme gitti?
Kaç kişi şu töre denen ama bir noktada cahilliklerini oynayan bunca insanı izledi?

Mutluluk, Livaneli'nin 2002 yılında yayımladığı 376 sayfalık romanıdır.

ZÜLFÜ LİVANELİ MUTLULUK

Türkiye'de ve dünyada büyük yankı uyandıran ve pek çok ödül alan bu roman bir çok yazar, eleştirmen ve kitap yayınlarından yorum almıştır. New York Times, Yaşar Kemal...

Küçük bir kız çocuğu Meryem. Annesi onu doğururken ölünce herkes tarafında uğursuz olarak adlandırılan Meryem.
Van'da yaşayan Meryem, bir sabah köyün dışında tecavüze uğramış vaziyette bulunur. Peki sizce kim tarafından?

Diğer yanda Meryem'in amcaoğlu Cemal. Bir komando. Dağlarda vatan uğruna PKK ile savaşan bir komando. Babası, aynı zamanda Meryem'in de amcası; kasabanın veya köyün her ne olarak adlandırırsanız, Müslüman adı altında her türlü sapkınlığı yapan sözüm ona bir şeyh.. 

Diğer yanda Batılılaşma uğruna kendi milli kültürünü, değerlerini ve inançlarını hiçe sayan Profesör İrfan Kurudal. O kadar kitap okumuş, farklı kültürler tanımış, sosyal, zengin ama hasta ruhlu, sıkıntılı bir İrfan Kurudal.. Sen git yurtdışında burslu oku, zengin Aysel'e aşık ol, düğününe annenle babanı çağırmayacak kadar da saygısız ol. Olacak iş mi?

'İnsan insanın zehrini alır.'

Romanı okurken Livaneli'nin bazı görüşlerini apaçık olmasa da alttan vurgulayarak anlatması rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor bazen. İslam'ın bu denli kötü gösterilmesi ya da aile kavramının bu derece boş verilmesi.. 

İslam adı altında yapılan tüm olumsuzlukları zaten bu dönemde de ülkeler arasındaki savaşlardan bile şahit olabiliyoruz. Birçok yurtdışında yaşayan insanın Müslümanları terörist olarak ya da bağnaz, yobaz insanlar olarak atfetmeleri hiç de şaşıracak bir şey olmaması gerek bu roman göre. Genellemeler hiç bir din, dil, kültür en önemlisi insan için yapılmamalı.

Meryem'i öldürmekle babası tarafından görevlendirilen Meryem ve Cemal'in hikayesine İstabul'da Profesör olarak yaşayan İrfan Kurudal'ın da katılmasıyla hikayemiz alevlenir. Dram türünde olan romanın filmi de Abdullah Oğuz tarafından sinemaya aktarılmış. Sakın bu cümleden sonra romanı okuyacağıma filmi izlerim diye bir düşünceye kapılmayın. Uyarlama olsa da filmin kurgusu daha farklı ve karakter yansıtması oldukça zayıf. Hatta neredeyse okuduğunuz romanın yüzde 20'sinin yansıtıldığını söylesem yeridir.

Peki siz bana katılıyor musunuz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…