Ana içeriğe atla

BİR PSİKİYATRİSTİN GİZLİ DEFTERİ


Kitabın Yazarı: Gary Small
Yayınevi: NTV Yayınları
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Fiyat: 20 tl


' Zihinsel hastalığı olan ve kendinde yardım alacak gücü bulanlara adanmış bir kitap.. '

GARY SMALL VE GİGİ VORGANKitabın Arka Kapağı
Gerçek hikayeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üzerine çığır açıcı araştırmalarla geçen 30 yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Artık ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri doktorun en şaşırtıcı vakalarının etkileyici kayıtlarından oluşuyor. Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişen mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Kitabı okurken kendinizi bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üzerine düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri boyunca Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzanan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla başediyor. Akıl hocası, hastası olduğunda ise kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlayarak Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor, kendisinin bile..

İçindeki Hikayeler
 1. Seksi Bakış
 2. Kafa Üstü Duran Çıplak Kız
 3. Elimi Tut Lütfen
 4. Bayılan Kız Öğrenciler
 5. Bebek Aşkı
 6. Sessizliğin Tedavisi
 7. Küçülen Penis
 8. Delicesine Endişeli
 9. Gözleri Tamamen Kapalı
 10. Beyin Sisi
 11. Rüyalardaki Düğün
 12. Işıklar Sönerken
 13. Bitimsiz Alışveriş
 14. Aile Bağları
 15. Sahtekar Psikiyatrist
BİR PSİKİYATRİSTİN GİZLİ DEFTERİ VE GARY SMALL" Bizler hayatta çoğu zaman korkumuzu yenmek ve korkunun altında yatan çatışmaları çözümlemek için en korktuğumuz şeylerin peşine düşeriz. "

Kitap Hakkında Şahsi Yorumlarım
Kitabı okurken kendinizi bazen Sherlock Holmes gibi bile hissedebiliyorsunuz. Aradaki tek fark burada bulmak istediğiniz hastanın psikolojik etkisinin ne olabileceği. Kitaba başlama sürecinde ismi çok dikkatimi çekmişti, bölümümden olsa gerek. 15 tane sıradışı vakaları (tabi şimdiki zamana göre biraz daha basit bulunsalar da 30 yıl öncesine oranla tabiki sıradışı) okurken Dr. Small'un da hatalarını düştüğünde anlatması, hastaların çoğu zaman geride durması, bir çok insanın psikiyatriste yönlendirildiğinde "deli miyim ben?" demesi vb. gibi şeyler kurguyu daha bir hızlandırır vaziyette.

Benim okurken en dikkatimi çeken, daha bir ilgimin yöneldiği vaka Gözleri Tamamen Kapalı vakasıydı. Tıp kelimelerinin, ilaçların, hastalıkların isimlerinin yanında açıklamasının da bulunması okuru pek bir rahatlatıp bilgilendiriyor. Dr. Gary Small'un vakaları çözerken ki azmi, çözümlemeleri; anlatımındaki egosunun, kariyerinin de yükselişi kitabın okunulmasında büyük etken olmalı. Yazarın yani Dr. Gary Small'un sizinle konuşma havasındaki yazısı o anı yaşıyormuşşun gibi hissettiriyor.

Kesinlikle psikolojiye biraz ilginiz varsa bu kitabı okuduktan sonra daha bir ilgilenip, bu tarzda diğer kişisel gelişim veya Freudyen kitaplar okumak isteyeceğinize eminim.

Siz okudunuz mu?Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…