Ana içeriğe atla

THE SPLIT - PARÇALANMIŞ (IMDB 8.1/10)

MERHABA ARKADAŞLAR :)
         Size en beğendiğim yeni çıkan bir psikolojik filmden bahsetmek istiyorum. Parçalanmış :)
         Öncelikle böylesi güzel filmin yönetmenliğini ve senaristliğini M. Night Shyamalan üstleniyor. Shyamalan'ı aslında çok da uzak olmadığımız mükemmel filmlerinden tanıyoruz. O bir dahaki yayınımda bahsetmeyi düşündüğüm bir şizofreni canlandıran küçük bir çocuğun konusunu edinen Altıncı His filmiyle kendisini çok iyi tanıtan bir yönetmen, yapımcı, senarist. Küçüklüğünden gelen yönetmenlik arzusuyla 17 yaşında 45 tane kısa film çeken Hintli biridir. Altıncı His, Köy, Ölümsüzler ve İşaretler filmlerinin yönetmenliğini üstlenmekle kalmamış aynı zamanda senaristliğini ve yapımcılığını da kendisi yapmıştır. Aslında bu film için Shyamalan'ın küllerinden doğduğu söyleniyor çünkü uzun zamandır etkili filmler çıkaramamıştır.

M. Night SHYAMALAN
                         
        Filmin başrolünde kişilik bozukluğundan mustarip Kevin Wendell Crumb'ı izliyoruz. Kevin küçüklük yaşlarında yaşadığı travma sonucu farklı yaşlarda ve cinsiyetlerde 23 tane karakteri bedeninde taşıyan çoklu kişilik bozukluğu hastası. Kimi kontrolü elinden bırakmayan kızgın annesi Patricia, kimi 9 yaşında takılı kaldığı güçsüz ve korunmaya muhtaç Hedwig, kimi modayla ilgilenen Barry, kimi de cinsel dürtüleriyle hareket eden Dennis... Evet saymakla bitmiyor peki günlük hayatta hangisi kendini belli ediyor? Çember seklinde sandalyede oturduklarını ve asıl kararı Kevin'ın verdiği söyleniyor, o an ne olmak isterse o oluyor.


         Bir sabah bir arabadan 3 tane kızı kaçırmasıyla olaylar başlar. Onları kimsenin bulamayacağı bir odada saklar ve farklı karakterleriyle onların karışışına çıkar. Kızlar ise ondan kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar ama Kevin bir türlü buna izin vermemektedir. Bu yüzden kızları farklı odalarda saklar ama onlara asla zarar vermez çünkü insan evrimleşmesinin en üst safhasını yaşayacağını düşündüğü 24. karakter ( yaratık ) canlı yem istemektedir. Bu karakterden terapisti Dr. Fletcher'a bahseder ama doktor buna ihtimal vermemektedir.
        Filmde karşımıza aslında pek de yabancı olmadığımız başka bir olay kurgusu da çıkıyor. Kaçırdığı kızlardan Casey,  çocukluk zamanında belirli travmalar yaşamıştır. Filmde dikkat edilirse zaten o sessiz, içine kapanık hallerinden az da olsa anlaşılıyor. Küçük yaşlarda babasını kaybetmesi ve babasının arkadaşı John'dan cinsel taciz görmesi onun da kişilik bozukluğu yaşamasındaki etkenlerindendir.
        Başrolde James McAvoy'u seyrediyoruz. Her karakterin hakkını veren usta bir oyuncu bence. Kesinlikle mükemmel bir performans gösterdiğini düşünüyorum öyle ki kendinizi hemen o karaktere kaptırabiliyorsunuz. Özellikle Hedwig karakterinin filmde göstermiş olduğu dansı kesinlikle izlenmeye değer :) Filmin sonunda gördüğümüz Bruce Willis ise bize filmin devamının geleceğini düşündürüyor. Shyamalan'ın bir diğer filmi Ölümsüzlerdeki baş karakterdir. Shyamalan filmin devamının geleceğini ve iki filmdeki karakterleri üçüncü filmiyle birleştireceğini twitter hesabından duyurdu. Bruce Willis, James McAvoy ve Samuel Jackson başrolde olacak. Adı Glass olacak yapım  18 Ocak 2019‘da Amerika’da vizyona girecek. O filmin de fazlasıyla etki edeceğini düşünüyorum.Filmi kesinlikle izlemelisiniz. Yorumlarınızı bekliyorum :)
     


Yorumlar

  1. Oneriniz uzerine filmi izledim gercekten cok guzel bir filmdi psikoloji meraklılarının izlemesini tavsiye ederim ����

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bekliyorum :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

the 100 2. SEZON İNCELEMESİ

MERHABA ARKADAŞLAAAR        Bir önceki yayınımda yeni başladığım bir dizinin ilk sezonunun incelemesini yapmıştım. 2 gün gibi bir sürede de 2. sezonu (16 Bölüm)  bitirmiş bulunmaktayım. Bazı şeyleri öğrenme uğruna insanları denek olarak kullanır mısınız? Kendi bir grup halkınızı kurtarmak için 500 tane masum veya vahşi insanın canına kıyar mısınız?   Bir savaşta olduğunuzu düşünelim kalbinizle mi aklınızla mı hareket edersiniz? Güvendiğimiz insanlar güvenimizi kırarlar mı? Düşmanla ittifak kurmak ne kadar sağlıklı?          Bu soruları ve cevapları sık sık duyacağımız bir 2. sezona hazır olmalısınız...         1. sezonda ne olursa olsun öldürmeyen bir Ark halkı bir anda 2. sezonda cinayetlerin ortasına düşüyor resmen. Hiç beklemediğimiz insanlardan beklenmedik hareketlere şahit oluyoruz. Acaba bu kısmı biraz Game of Thrones'a benzetebilir miyiz? Yaşı küçük olmasına rağmen önder koltuğuna oturan bir Clarke. Her dediği yapılan, saygı duyulan bir Clarke. Peki Clarke doğru olan şeyleri yapma…