Ana içeriğe atla

THE SPLIT - PARÇALANMIŞ (IMDB 8.1/10)

MERHABA ARKADAŞLAR :)
         Size en beğendiğim yeni çıkan bir psikolojik filmden bahsetmek istiyorum. Parçalanmış :)
         Öncelikle böylesi güzel filmin yönetmenliğini ve senaristliğini M. Night Shyamalan üstleniyor. Shyamalan'ı aslında çok da uzak olmadığımız mükemmel filmlerinden tanıyoruz. O bir dahaki yayınımda bahsetmeyi düşündüğüm bir şizofreni canlandıran küçük bir çocuğun konusunu edinen Altıncı His filmiyle kendisini çok iyi tanıtan bir yönetmen, yapımcı, senarist. Küçüklüğünden gelen yönetmenlik arzusuyla 17 yaşında 45 tane kısa film çeken Hintli biridir. Altıncı His, Köy, Ölümsüzler ve İşaretler filmlerinin yönetmenliğini üstlenmekle kalmamış aynı zamanda senaristliğini ve yapımcılığını da kendisi yapmıştır. Aslında bu film için Shyamalan'ın küllerinden doğduğu söyleniyor çünkü uzun zamandır etkili filmler çıkaramamıştır.

M. Night SHYAMALAN
                         
        Filmin başrolünde kişilik bozukluğundan mustarip Kevin Wendell Crumb'ı izliyoruz. Kevin küçüklük yaşlarında yaşadığı travma sonucu farklı yaşlarda ve cinsiyetlerde 23 tane karakteri bedeninde taşıyan çoklu kişilik bozukluğu hastası. Kimi kontrolü elinden bırakmayan kızgın annesi Patricia, kimi 9 yaşında takılı kaldığı güçsüz ve korunmaya muhtaç Hedwig, kimi modayla ilgilenen Barry, kimi de cinsel dürtüleriyle hareket eden Dennis... Evet saymakla bitmiyor peki günlük hayatta hangisi kendini belli ediyor? Çember seklinde sandalyede oturduklarını ve asıl kararı Kevin'ın verdiği söyleniyor, o an ne olmak isterse o oluyor.


         Bir sabah bir arabadan 3 tane kızı kaçırmasıyla olaylar başlar. Onları kimsenin bulamayacağı bir odada saklar ve farklı karakterleriyle onların karışışına çıkar. Kızlar ise ondan kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar ama Kevin bir türlü buna izin vermemektedir. Bu yüzden kızları farklı odalarda saklar ama onlara asla zarar vermez çünkü insan evrimleşmesinin en üst safhasını yaşayacağını düşündüğü 24. karakter ( yaratık ) canlı yem istemektedir. Bu karakterden terapisti Dr. Fletcher'a bahseder ama doktor buna ihtimal vermemektedir.
        Filmde karşımıza aslında pek de yabancı olmadığımız başka bir olay kurgusu da çıkıyor. Kaçırdığı kızlardan Casey,  çocukluk zamanında belirli travmalar yaşamıştır. Filmde dikkat edilirse zaten o sessiz, içine kapanık hallerinden az da olsa anlaşılıyor. Küçük yaşlarda babasını kaybetmesi ve babasının arkadaşı John'dan cinsel taciz görmesi onun da kişilik bozukluğu yaşamasındaki etkenlerindendir.
        Başrolde James McAvoy'u seyrediyoruz. Her karakterin hakkını veren usta bir oyuncu bence. Kesinlikle mükemmel bir performans gösterdiğini düşünüyorum öyle ki kendinizi hemen o karaktere kaptırabiliyorsunuz. Özellikle Hedwig karakterinin filmde göstermiş olduğu dansı kesinlikle izlenmeye değer :) Filmin sonunda gördüğümüz Bruce Willis ise bize filmin devamının geleceğini düşündürüyor. Shyamalan'ın bir diğer filmi Ölümsüzlerdeki baş karakterdir. Shyamalan filmin devamının geleceğini ve iki filmdeki karakterleri üçüncü filmiyle birleştireceğini twitter hesabından duyurdu. Bruce Willis, James McAvoy ve Samuel Jackson başrolde olacak. Adı Glass olacak yapım  18 Ocak 2019‘da Amerika’da vizyona girecek. O filmin de fazlasıyla etki edeceğini düşünüyorum.Filmi kesinlikle izlemelisiniz. Yorumlarınızı bekliyorum :)
     


Yorumlar

  1. Oneriniz uzerine filmi izledim gercekten cok guzel bir filmdi psikoloji meraklılarının izlemesini tavsiye ederim ����

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim haklısınız :)

      Sil

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bekliyorum :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…