Ana içeriğe atla

RAIN MAN - YAĞMUR ADAM IMDB (8/10)


       MERHABA ARKADAŞLAAAR :)
      1989 yılında yayınlanan başrollerini Tom Cruise ve Dustin Hoffman'ın üstlendiği bir psikolojik filmden bahsetmek istiyorum size. Yönetmenliğini Köstebek filmden tanıyabileceğimiz Berry Levinson üstleniyor. 8 dalda Oscar’a aday olan “Rain Man”, bunlardan 4 tanesini kazanmıştır. Toplamda ise, çeşitli sinema platformlarından 19 adaylık ve 26 ödülle evine dönmüştür. 
     
       Filmin Konusu
      Charlie ithal arabaları kendine oyuncak edinen şımarık, başkalarına saygı duymayan bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü öğrendiğinde cenazesine giden Charlie'nin babasının ona sadece 49 model bir Buick Roadmaster araba bıraktığı öğrenir. Geri kalan mirasın nerde olduğunu sorduğunda ise avukatından bir vakfa bağışlandığını öğrenir. Bu pay kendi hakkı olduğunu düşünen Charlie o vakfı ziyarete gider. Vakıf engellilere yardım eden bir vakıftır. Orada Raymond adından biriyle ve tanışır. Raymond ona çok zıt karakterde bir insandır aynı zamanda otistiktir. Raymond'la kardeş olduğunu öğrendikten sonra onu kaçırır ve mirası kendi üzerine almaya çalışır. Olaylar böyle başlar.


       Filme Yorumum
     Tom Cruise o zamanlarda yeni yeni çıkan yakışıklı oyunculardan biridir. Filmde kendi karakterinin hakkını veriyor fazlasıyla. En fazla dikkat çeken oyuncumuz kesinlikle Dustin Hoffman'ın Raymond rolü. Otistik bir karakter ancak bu kadar özenli bir şekilde anlatılabilirdi. Üstün matematik zekası, olayları sıralaması, davranışları vs. çok etkileyici. İnce elenip sık dokulmuş bu rol üzerinde. Bazen gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz bazen de kahkalarınızı bu filmi izlerken. Üzerinizde kesinlikle büyük bir iz bırakacağına eminim. Filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Sizin yorumunuz nedir? :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…