Ana içeriğe atla

RAIN MAN - YAĞMUR ADAM IMDB (8/10)


       MERHABA ARKADAŞLAAAR :)
      1989 yılında yayınlanan başrollerini Tom Cruise ve Dustin Hoffman'ın üstlendiği bir psikolojik filmden bahsetmek istiyorum size. Yönetmenliğini Köstebek filmden tanıyabileceğimiz Berry Levinson üstleniyor. 8 dalda Oscar’a aday olan “Rain Man”, bunlardan 4 tanesini kazanmıştır. Toplamda ise, çeşitli sinema platformlarından 19 adaylık ve 26 ödülle evine dönmüştür. 
     
       Filmin Konusu
      Charlie ithal arabaları kendine oyuncak edinen şımarık, başkalarına saygı duymayan bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü öğrendiğinde cenazesine giden Charlie'nin babasının ona sadece 49 model bir Buick Roadmaster araba bıraktığı öğrenir. Geri kalan mirasın nerde olduğunu sorduğunda ise avukatından bir vakfa bağışlandığını öğrenir. Bu pay kendi hakkı olduğunu düşünen Charlie o vakfı ziyarete gider. Vakıf engellilere yardım eden bir vakıftır. Orada Raymond adından biriyle ve tanışır. Raymond ona çok zıt karakterde bir insandır aynı zamanda otistiktir. Raymond'la kardeş olduğunu öğrendikten sonra onu kaçırır ve mirası kendi üzerine almaya çalışır. Olaylar böyle başlar.


       Filme Yorumum
     Tom Cruise o zamanlarda yeni yeni çıkan yakışıklı oyunculardan biridir. Filmde kendi karakterinin hakkını veriyor fazlasıyla. En fazla dikkat çeken oyuncumuz kesinlikle Dustin Hoffman'ın Raymond rolü. Otistik bir karakter ancak bu kadar özenli bir şekilde anlatılabilirdi. Üstün matematik zekası, olayları sıralaması, davranışları vs. çok etkileyici. İnce elenip sık dokulmuş bu rol üzerinde. Bazen gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz bazen de kahkalarınızı bu filmi izlerken. Üzerinizde kesinlikle büyük bir iz bırakacağına eminim. Filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Sizin yorumunuz nedir? :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

the 100 2. SEZON İNCELEMESİ

MERHABA ARKADAŞLAAAR        Bir önceki yayınımda yeni başladığım bir dizinin ilk sezonunun incelemesini yapmıştım. 2 gün gibi bir sürede de 2. sezonu (16 Bölüm)  bitirmiş bulunmaktayım. Bazı şeyleri öğrenme uğruna insanları denek olarak kullanır mısınız? Kendi bir grup halkınızı kurtarmak için 500 tane masum veya vahşi insanın canına kıyar mısınız?   Bir savaşta olduğunuzu düşünelim kalbinizle mi aklınızla mı hareket edersiniz? Güvendiğimiz insanlar güvenimizi kırarlar mı? Düşmanla ittifak kurmak ne kadar sağlıklı?          Bu soruları ve cevapları sık sık duyacağımız bir 2. sezona hazır olmalısınız...         1. sezonda ne olursa olsun öldürmeyen bir Ark halkı bir anda 2. sezonda cinayetlerin ortasına düşüyor resmen. Hiç beklemediğimiz insanlardan beklenmedik hareketlere şahit oluyoruz. Acaba bu kısmı biraz Game of Thrones'a benzetebilir miyiz? Yaşı küçük olmasına rağmen önder koltuğuna oturan bir Clarke. Her dediği yapılan, saygı duyulan bir Clarke. Peki Clarke doğru olan şeyleri yapma…