Ana içeriğe atla

KRAL ARTHUR KILIÇ EFSANESİ (IMDB 8.4/10)


          MERHABA ARKADAŞLAAR :)
          Sizi çocukluğumdan beri merakla okuduğum izlediğim ve şimdide sinemaya aktarılan bir filmden bahsedeceğim. Kral Arthur'un hikayesi..
          Kral Arthur İngiltere Krallığında çok etkin rol oynamış ve hatırı sayılır toprakları elde etmiş bir kraldır. 6. ve 7. yüzyıllarda yaşadığı sürülen kralın 12. yüzyıldaki tarihçilere göre yaşamadığı savunulur. Babası Uther bir kaç efsaneye göre farklılık gösterir. Merlin dizisinde eğer izlemişseniz bilirsiniz Kral Uther aslında acımasız ve katı bir kraldır. Guivenere bir hizmetçidir ve Kral Arthur'la aşk yaşayıp evlenirler. Bir de kahinimiz Morgana vardır. Bu süreç içerisinde İngiltere'de birçok büyücü vardır ve hepsi Arthur'un kral olmasına engel olmaya çalışmıştır. Bir büyücü vardır ki Kral Arthur'u hep korumaya çalışır. Doğduğunda bu görev ona verilmiştir. O büyücü tabi ki Merlin.. Her efsanede farklı şekilde anlatılan bu krallık hikayesindeki karakterler hiç değişmez.
          Amcası Vortigern'in tahta geçme isteği üzerine abisini ve eşini öldürür. Kılıcı almak ister ama kılıç Kral Uther'a saplanır ve Kral Uther taş olup denize düşer. Kral Arthur daha bebektir ve kendisinin ne olduğunu bilmeden kuytu köşe sokaklarda hizmet ederek yaşıyordur tabi ki ilerleyen yaşlarda belli bir statüye kavuşmuştur. Daha sonra suların çekilmesi taşa saplanan kılıcı ortaya çıkarır ve krallık tüm erkekleri toplayarak kılıcı çekmelerini ister. Amaç tabi ki Kral Arthur'u bulup öldürmektir. Ne yazık ki bu hedef doğrultusunda pek de başarılı olamıyorlar. Kılıç Excalibur bilindiği üzere sadece Kral Arthur'a hizmet etmektedir.

          Acaba efsaneyi bildiğimizden midir bilmem ama seyirci her zaman heyecanlanmak ister. Filmi izlerken ilk 1 saati çok sade buldum. Film vizyona girmeden fragmanını izlediğimde mükemmel bir filmin olacağını düşünmüştüm ama ne yazık ki bu film beklenilenin çok altında geldi. Öncelikle böyle bir sadeliği hak etmiyordu. Öyle bir efsane ki tüm dünya tarafından duyulan hatta bazı okullarda öğretilen bir efsane. Ama gel gör ki filmde bunu pek de önemsememişler gibi. Kurgu o kadar hızlı ki heyecanlanamıyorsunuz ve beklenilen her şeyi görüyorsunuz bu da zaten filmin güzelliğini bozuyor. Filmde Morgana ve özellikle Merlin'i görmemek sıkıcı bir hale getirmişti. Ama filmin sonlarında geçen dövüş sahnelerinde kullanılan görüntü farklılıkları güzellik katmıştı.
          Oyunculara gelirsek özellikle David Beckham için izlemek istemiştim adam filmde rolünün hakkını veriyor. Kral Arthur'u canlandıran Charlie Hunnam akıllarda beliren Kral Arthur'u somutlaştırmış vaziyetteydi, rolüne uygun iyi bir oyuncuydu. Yönetmenliğini Guy Ritchie'in üstlendiği filmin senaryosu ise Joby Harold'a aittir. Sizin yorumunuz nedir? :)
   
     

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…