Ana içeriğe atla

KÖSTEBEK FİLM ANALİZİ (IMDb 8.5/10)Merhaba Arkadaşlaaar..
Alışılan gelen Hollywood'un ünlü filmlerinden Köstebek'i inceleyelim biraz ne dersiniz?

KÖSTEBEK


Tür: Gerilim, Suç, Drama
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Jack Nicholson, Leonarda Di'Caprio, Matt Damon
Süre: 151 dk.
Müzik: Howard Shore
Ülke: ABD, Hong Kong
Yapım: 2006

Filmin Konusu
Başrollerini bu kadar usta oyuncuların paylaştığı filmin konusu mafya-polis arasındaki mücadeleyi anlatıyor.

Film Jack Nicholson mükemmel oyunculuğuyla başlıyor. Geçmişten geleceğe gelen serüven..
Frank Costello (J. Nicholson) ünlü bir mafya babasıdır. Annesi ile yaşayan Colin'e yardım ederek küçüklüğünden onu kendisi için çalışması konusunda yetiştirir.

"Bazı insanları çevresi yaratır, bazı insanlar çevresini..."

Polis okulunda okuyan 2 genç: Colin Sullivan (M. Damon) ve Billy Costigan (L.Di'Caprio). Okul bitiyor ve başvurulara sıra geliyor. Sicil önemli tabi ki... Bir yanda tertemiz bir ailesi gözüken Colin, diğer yanda akrabalarının çoğu mafyayla ilişkisi olan Billy. Siz olsaydınız hangisine güvenirdiniz ve onu eyalet polisi olması için kabul ederdiniz?

Mafyanın polisin içinde bulundurduğu muhbiri Colin, polisin mafyanın içinde bulundurduğu muhbiri Billy. Peki tek muhbirler bunlar mı? Mafya olarak zannettiğimiz Costello'da aslında FBI'ın muhbiri çıkmasın mı? Olaylar muhbirlerin etrafında dönüyor resmen. Sonunda ne mi oluyor? Hiç bir şekilde hayal edemeyeceğiniz bir sürü insan.. Neyse spoiler vermek istemiyorum :)

Böylesine mükemmel oyuncuların oynadığı film kesinlikle izlenmeye değer ama bir yandan bakınca aslında klasik Hollywood diyebiliyorsunuz. Zaten böylelikle de Oscarlı bir filmdir Köstebek.
Yönetmenimiz Scorsese suçu, suçun insanlar üzerindeki etkisi ve psikolojik durumlarını karakterler üzerinden yansıtmayı iyi beceren bir yönetmen.

LEONARDO DI'CAPRIO


Ve bu arada bu kadar ünlü ismin yanına kim eklense beğenirdiniz? Tabiki Brad Pitt. Filmin aslında orijinal versiyonu Hong Kong'a ait Mou Gaan Dou filmi. Yapımcısı olarak Brad Pitt filmi beğeniyor ve belirli ücret karşısında uyarlamasını çekiyorlar. Ve ve ve Türkiye'yi görmeseydik biraz haksızlık olurdu demi?
2017'in ciddi derecede reyting sıralamasına sahip dizisi İçerde. Konusunu burdan uyarlamış, bunun karşılığında ücret ödemiş midir belli değil ama belli bir hasılata ve izleyici kitlesine kavuştu bu sayede. Çağatay Ulusoy (Billy), Aras Bulut İynemli (Colin) ve Çetin Tekindor (Costello) oyunculuklarıyla kesinlikle uyarlamayı güzel kılmışlar emeklerine sağlık.
Sizin yorumunuz nedir?Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…