Ana içeriğe atla

KÖSTEBEK FİLM ANALİZİ (IMDb 8.5/10)



Merhaba Arkadaşlaaar..
Alışılan gelen Hollywood'un ünlü filmlerinden Köstebek'i inceleyelim biraz ne dersiniz?

KÖSTEBEK


Tür: Gerilim, Suç, Drama
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Jack Nicholson, Leonarda Di'Caprio, Matt Damon
Süre: 151 dk.
Müzik: Howard Shore
Ülke: ABD, Hong Kong
Yapım: 2006

Filmin Konusu
Başrollerini bu kadar usta oyuncuların paylaştığı filmin konusu mafya-polis arasındaki mücadeleyi anlatıyor.

Film Jack Nicholson mükemmel oyunculuğuyla başlıyor. Geçmişten geleceğe gelen serüven..
Frank Costello (J. Nicholson) ünlü bir mafya babasıdır. Annesi ile yaşayan Colin'e yardım ederek küçüklüğünden onu kendisi için çalışması konusunda yetiştirir.

"Bazı insanları çevresi yaratır, bazı insanlar çevresini..."

Polis okulunda okuyan 2 genç: Colin Sullivan (M. Damon) ve Billy Costigan (L.Di'Caprio). Okul bitiyor ve başvurulara sıra geliyor. Sicil önemli tabi ki... Bir yanda tertemiz bir ailesi gözüken Colin, diğer yanda akrabalarının çoğu mafyayla ilişkisi olan Billy. Siz olsaydınız hangisine güvenirdiniz ve onu eyalet polisi olması için kabul ederdiniz?

Mafyanın polisin içinde bulundurduğu muhbiri Colin, polisin mafyanın içinde bulundurduğu muhbiri Billy. Peki tek muhbirler bunlar mı? Mafya olarak zannettiğimiz Costello'da aslında FBI'ın muhbiri çıkmasın mı? Olaylar muhbirlerin etrafında dönüyor resmen. Sonunda ne mi oluyor? Hiç bir şekilde hayal edemeyeceğiniz bir sürü insan.. Neyse spoiler vermek istemiyorum :)

Böylesine mükemmel oyuncuların oynadığı film kesinlikle izlenmeye değer ama bir yandan bakınca aslında klasik Hollywood diyebiliyorsunuz. Zaten böylelikle de Oscarlı bir filmdir Köstebek.
Yönetmenimiz Scorsese suçu, suçun insanlar üzerindeki etkisi ve psikolojik durumlarını karakterler üzerinden yansıtmayı iyi beceren bir yönetmen.

LEONARDO DI'CAPRIO


Ve bu arada bu kadar ünlü ismin yanına kim eklense beğenirdiniz? Tabiki Brad Pitt. Filmin aslında orijinal versiyonu Hong Kong'a ait Mou Gaan Dou filmi. Yapımcısı olarak Brad Pitt filmi beğeniyor ve belirli ücret karşısında uyarlamasını çekiyorlar. Ve ve ve Türkiye'yi görmeseydik biraz haksızlık olurdu demi?
2017'in ciddi derecede reyting sıralamasına sahip dizisi İçerde. Konusunu burdan uyarlamış, bunun karşılığında ücret ödemiş midir belli değil ama belli bir hasılata ve izleyici kitlesine kavuştu bu sayede. Çağatay Ulusoy (Billy), Aras Bulut İynemli (Colin) ve Çetin Tekindor (Costello) oyunculuklarıyla kesinlikle uyarlamayı güzel kılmışlar emeklerine sağlık.
Sizin yorumunuz nedir?











Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

FARKLILIKLARIYLA SKAM..

MERHABA ARKADAŞLAR :)
        Size keşfettiğim bir diziden bahsetmek istiyorum. SKAM bir tür dostluk ve cinsellik üzerine kurulu bir Norveç dizisidir.4 sezondan oluşuyor her sezon 10 veya 11 bölümdür. Yönetmeninin ve senaristi aynı kişi üstleniyor. Julie ANDEM..
        Öncelikle sıkı bir Shameless dizisi takipçisiyim. 7. Sezonu bitirmiş araştırmalara koyulmuş bir vaziyetteydim acaba 8. sezon başlayacak mı?, diğer kullanıcılar ne düşünüyor bu konu hakkında falan diye aşağılarda yer alan yorumları okurken kullanıcıların sıklıkla bahsettiği Skam dizisi dikkatimi çekti.Skam utanç demek bir noktada Shalemess(Utanmazlar) ile anlam benzerliği taşıdığından meğer bu diziyi yorumlarda bahsetmişler ama Shameless'tan çok farklı bir dizi. 


SKAM


SHAMELESS


        Bende diziyi araştırmaya koyuldum Google'a ilk yazdığımda başrolünde bir kapalı kızı  görmem çok daha fazla ilgimi çekti bende bir bakayım neden bahsediyor nasıl bir dizi acaba diye başladım ve 4 veya 5 günde 4 sezonluk d…

the 100 2. SEZON İNCELEMESİ

MERHABA ARKADAŞLAAAR        Bir önceki yayınımda yeni başladığım bir dizinin ilk sezonunun incelemesini yapmıştım. 2 gün gibi bir sürede de 2. sezonu (16 Bölüm)  bitirmiş bulunmaktayım. Bazı şeyleri öğrenme uğruna insanları denek olarak kullanır mısınız? Kendi bir grup halkınızı kurtarmak için 500 tane masum veya vahşi insanın canına kıyar mısınız?   Bir savaşta olduğunuzu düşünelim kalbinizle mi aklınızla mı hareket edersiniz? Güvendiğimiz insanlar güvenimizi kırarlar mı? Düşmanla ittifak kurmak ne kadar sağlıklı?          Bu soruları ve cevapları sık sık duyacağımız bir 2. sezona hazır olmalısınız...         1. sezonda ne olursa olsun öldürmeyen bir Ark halkı bir anda 2. sezonda cinayetlerin ortasına düşüyor resmen. Hiç beklemediğimiz insanlardan beklenmedik hareketlere şahit oluyoruz. Acaba bu kısmı biraz Game of Thrones'a benzetebilir miyiz? Yaşı küçük olmasına rağmen önder koltuğuna oturan bir Clarke. Her dediği yapılan, saygı duyulan bir Clarke. Peki Clarke doğru olan şeyleri yapma…