Ana içeriğe atla

KELEBEK ETKİSİ ?


Flashback sahneleriyle değişimi izlemeye hazır mısınız?

Tür: Spekülatif kurgu, gerilim
Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber
Oyuncular: Ashton Kuter, Amy Smart, Elden Henson
Yapım: ABD, Kanada, 2004
Süre: 113 dk.
Müzik: Michael Suby

KELEBEK ETKİSİ


İnsan beyni nasıl çalışır?
Her insan geçmişte keşke dediği en azından hata olarak gördüğü bir sürü olayı vardır. Keşke bi imkanım olabilse de o anı düzeltsem der. Düzeltirsek peki bizi neler bekliyordur?

Sebepler sonuçları doğurur sonuçta. Sebep değişirse sonu aynı kalmamalı.

Nedir peki bu kelebek etkisi?

..

"Kelebek Etkisi: Bir kelebek doğru yerde, doğru zamanda kanatlarını çırparsa... Binlerce kilometre ötede bir kasırgaya neden olabilir." denir. Siz ne anlıyorsunuz bu sözden. Yoksa kelebekleri mi hayal ediyorsunuz? Tamam iyi hoş onu da hayal edin de sınırları biraz aşın. Bu söz bize başka ne anlamlar çağırabilir?

..

Evan Treborn çocukluğundan beri babasında da olan bir tür yeteneği taşır. Psikologunun isteği ve denetimi üzerine günlük tutan bir çocuktur Evan. Üniversitede Psikoloji bölümünü okuduğu sıralarda yatağının altında bulunan günlüklerini okumaya başlar. Okurken bir anda kendini geçmişte bulur. Her seferinde bunu yapabildiğinde acaba etki edebilir miyim diye düşünür? Etki ediyordur elbette geçmişe gidiyorsun sonuçta. Geçmişteki olaylar değişirse şimdiye de etki eder.

Çocukluk arkadaşları Kayleigh, Tommy, Lenny.. Bu süreçte her seferinde farklı bir hikaye. Birini kurtarayım derken her seferinde bir başkası batıyor. Sonuç mu?
En fazla kafanızı kurcalayan kısım burası olacaktır. Tam 'evet çözdüm, çok güzel, harika, sonunu hayal edebiliyorum' derken anlam veremeyeceğiniz bir film sonu bekliyor sizi. En güzeli de bu değil mi zaten?

Kadere etki eden bu filmde damarlarınızdaki kanı çekecek gerilime hazır olmalısınız..

Teşekkür Ederiim :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

OLDBOY-İHTİYAR DELİKANLI FİLM ANALİZİ(IMDb 8.4/10)

Film sizi rahatsız edici bir boyutta olabilir? Nefret mi edeceksiniz? Yoksa sevecek misiniz?

..

Oldboy, yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı; başrollerinde Min-Sik choi, Yoo Jie-tae ve Hye-jeong Kang’ın  mükemmel performans gösterdiği bir 2003 filmidir. Chan-woon kaliteli intikam senaryolarıyla dizili filmleriyle tanınmış ünlü bir yönetmendir. Aslında bu filmde 3'lü serisinden biridir ancak serideki filmlerinin birbirleriyle pek alakası yoktur, yani filmi izlerken ihtiyaç duyacağınız başka olaylar veya karakterler olmayacaktır.
Quentin Tarantino yönetmen Chan Wook Park’ın çok büyük bir hayranı ve İhtiyar Delikanlı Tarantino’nun jüri başkanlığı yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri özel ödülü olan Grand Prix’i aldı.
Bu filmi yazmak için uzun zamandır düşünüyorum. O kadar yoğun kurgusu var ki size nasıl aktarayım diye derin düşüncelerin içerisindeyim. Tuttuğum notlar sayfa sayfa... Size içimdekileri tam anlamıyla ifade edebilecek miyim? Bol spoiler vermek zorundayım bunu ba…

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI

TONGUE FU SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI
Kitabın Adı: Tongue Fu Sözlü Dövüş Sanatı Kitabın Yazarı: Sam Horn Yayınevi: Boyner Yayınları Sayfa Sayısı: 289 Fiyat: 23.90 TL


Kitaba Başlama Süreci Kitabın yazarının bu kitabı yazmaya başlama sürecinden bahsetmek istiyorum öncelikle. 1989 yılında, eğitim programları uzmanı olan Dr. Ray Oshiro, kitabın yazarı Sam Horn’dan Hawaii Üniversitesi için zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması başka bir ifadeyle seminerler düzenlemesi konusunda istekte bulunur. Sam Horn’da zaten böylesi bir konuda aynı şekilde bir eğilime sahiptir ve seminerler sürecine böylelikle başlar. İnsanlara faydalı olmak üzere; bu seminerleri alan insanların da iznini alarak, onların hikayeleri üzerinden deneyimlerini dinleyerek bunları bir kitap haline getirir. Tongue Fu..
“Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok.”
- Groucho MARX Kitabın Amacı Kung Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş san…

MASAL TERAPİ

Kitabın Adı: Masal Terapi
Kitabın Yazarı: Judith Malika Liberman
Yayınevi: Doğan Nevus
Sayfa Sayısı: 285
Fiyat: 19.60Kitap Yazarı Hakkında

Kitabın yazarı Judith Malika Liberman masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapistidir. 1978'de Paris'te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyüdü.
Pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde masallar anlattı.
Üniversiteler ve UNESCO işbirliği içinde Türkiye'de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman İstanbul'da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlemekte, masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler vermektedir.
Liberman masalların içsesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanmaktadır.

Giriş Bölümü

Sevgili yolcu;
Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.
Onu çantanda taşı.
Kendi…